
De traditionele seizoensstijging van werkloosheid in het onderwijs wordt gedempt door het personeelstekort. Foto: Mark Ebbers
Iets meer werklozen in september
DEN HAAG/REGIO - In september 2024 waren er in Nederland 377.000 geregistreerde werklozen. Net als in augustus was het werkloosheidspercentage vorige maand 3,7. In juli, augustus en september kwamen er gemiddeld 2.000 per maand bij. Het aantal mensen met betaald werk daalde de afgelopen drie maanden met gemiddeld 13.000 per maand en bedroeg 9,8 miljoen personen in september. Dit meldt het CBS op basis van nieuwe data. UWV registreerde eind september zo'n 172.000 lopende WW-uitkeringen.
Ongeveer 3,6 miljoen mensen van 15 tot 75 jaar hadden in september geen betaald werk. Naast de 377.000 werklozen waren er 3,2 miljoen mensen die niet kort geleden naar werk hebben gezocht en/of daarvoor niet direct beschikbaar waren. Dit zijn vooral mensen die met pensioen zijn of niet kunnen werken door ziekte of arbeidsongeschiktheid. Zij worden niet tot de beroepsbevolking gerekend. Gemiddeld over de afgelopen drie maanden groeide deze groep buiten de beroepsbevolking met 15.000 per maand.
Het aantal WW-uitkeringen nam in september toe met 1.600 naar 172.300, een stijging van bijna 1%. Er kwamen in september 20.200 nieuwe uitkeringen bij en er werden 18.600 WW-uitkeringen beƫindigd, een saldo dus van plus 1.600.
Het aantal WW-uitkeringen nam het meest toe in de sectoren overheid (+4,9%), onderwijs (+4,6%) en voeding- en genotmiddelenindustrie (+2,2%). Het is gebruikelijk dat er na de zomer wat meer uitkeringen vanuit het onderwijs zijn, omdat er dan meer jaarcontracten aflopen. De traditionele stijging is dit jaar echter minder groot dan in eerdere jaren. Dat heeft volgens het UWV te maken met de personeelstekorten in deze sector. In de sector landbouw, groenvoorziening en visserij nam het aantal uitkeringen het meest af (-3,0%).
In de regio Zuid-Limburg nam het aantal uitkeringen relatief het meest toe, met 30%, dat zijn 1560 uitkeringen. In de regio Groot-Amsterdam was de absolute stijging het grootst, 1740 mensen, relatief zit deze regio echter maar iets boven het landelijke gemiddelde met 11,6%. De Achterhoek steeg met minder dan 9%.
Tussen september 2023 en september 2024 kwamen er 17.200 WW-uitkeringen bij, een stijging van 11,1%. Het aantal uitkeringen schommelt sinds januari 2024 tussen de 164.200 en 174.500. Er is sprake van een seizoenspatroon: in het voorjaar en de zomer is er meer werk in de bouw, landbouw en horeca. Voor alle maanden in 2024 tot nu toe geldt dat het aantal uitkeringen hoger is dan een jaar geleden.