
Benjamin Teunissen (midden) geeft training in het freerunnen in Beek. Foto: Roel Kleinpenning
foto Roel KleinpenningFreerunning nieuw bij gymclub 't Peeske
BEEK - Freerunnen is anno 2025 hot in Nederland. Obstakels zien als uitdaging, al rennend van A naar B een parcours slechten. Freerunning is een sport voor mensen met veel lef, angst is namelijk het begin van het einde. Gymnastiekvereniging 't Peeske in Beek speelt op deze hype in door sinds begin dit jaar ook trainingen freerunning aan te bieden. Miranda Scholten en trainer Benjamin Teunissen vertellen enthousiast over deze nieuwe vorm van bewegen.
Door Remko Alberink
Elke vrijdagmiddag is sporthal De Kolkstede in Beek het decor van een nieuwe training. "Het klopt dat freerunnen ook op straat wordt gedaan, maar ook in de zaal. Het voordeel in een zaal is dat we het wat veiliger kunnen maken met diverse matten", schetst Scholten, al ruim 34 jaar trainster bij 't Peeske.
Youtube-filmpjes van rennende jongens en meisjes, wie kent ze niet. Tegelijkertijd gebruikmakend van muurtjes, bankjes, stenen plateaus, trappetjes en daken om maar zo snel mogelijk op een elegante wijze van A naar B te komen. "In Didam wordt freerunnen ook gegeven, daar groeit de trainingsgroep ook heel snel", meent Scholten, de populariteit aanstippend.
Positief
Scholten benadrukt dat de lessen heel positief worden benaderd. "Je krijgt een opdracht en kunt aan de slag. Trainer Benjamin Teunissen geeft advies, maar de kinderen doen alles zelf."
Ze opperde zelf of freerunnen ook niet iets was voor de gymnastiekvereniging in Beek. "In bijvoorbeeld turnen en voetbal zijn bewegingen veel gestructureerder, bij freerunnen kun je je vrij bewegen, op welke wijze dan ook."
Freerunning is een sport die hand in hand gaat met muziek. "Op dit moment hebben we een kleine tien leden die aan freerunning doen, maar we zijn net bezig. We verwachten ook wel te groeien. Nu al krijgen we ook aanvragen van scholen om gastlessen te verzorgen."
Trainer
Ook trainer Teunissen merkt dat het freerunnen leeft binnen 't Peeske. "Een goede les freerunnen moet aan vijf pijlers voldoen; dat zijn Fun, Freedom, Fitness, Full minded en Friendship", legt de 21-jarige docent uit. Een obstakel is geen obstakel als de deelnemer er onderdoor, overheen of doorheen kan. "Natuurlijk kun je in een stedelijke omgeving van Amsterdam of Rotterdam in de buitenlucht beter voor freerunning terecht", merkt Teunissen op. "Gelukkig kunnen wij in een zaal ook zoiets creƫren."
Weer
Het weer heeft namelijk ook grote impact. ,,We trainen met schoenen, dan heb je meer en beter grip. Gelukkig hebben we de zaal, daar kunnen we altijd trainen. Met een beetje creativiteit is daar namelijk heel veel na te bootsen. In de zaal is het trouwens ook veiliger om salto's te oefenen."
Ook al zijn de lessen in Beek pas dit jaar begonnen, Teunissen vindt nu al dat het initiatief van 't Peeske geslaagd is. "We willen graag doorgroeien naar twee verschillenden groepen, rekening houdend met leeftijd en niveau. Uiteindelijk hoop ik dat deze sport in het rijtje van voetbal, volleybal en handbal komt te staan."
Jubileum
De gymnastiekvereniging beleeft dit jaar trouwens een jubileum, de club werd in 1965 opgericht en bestaat dus 60 jaar. Scholten: "We zaten vroeger in het oude parochiehuis in Beek, waar nu de supermarkt zit."
De laatste jaren voordat er een eigen sporthal werd gebouwd, zat de vereniging met een probleem. "We hadden destijds geen locatie in het dorp. Toen hebben we een een hele tijd in Kilder getraind, die hielpen ons uit de brand. Reden we een paar jaar lang op zaterdagmorgen met verschillende groepen met taxibusjes steeds op en neer naar Kilder."
Sporthal
In 1997 werd er in Beek een nieuwe sporthal gebouwd naast het voetbalveld. "Daar zitten we nog steeds. We hebben ruim 220 leden en hoogtepunten zijn doorgaans wel de uitvoering die we elke twee jaar doen en het jeugdkampen."
Gymnastiekvereniging 't Peeske kent tegenwoordig leden uit onder meer Beek, 's-Heerenberg, Stokkum, Zeddam, Emmerich, Nieuw-Dijk, Babberich en Didam. ,,We hebben best wel een grote vereniging voor een klein plaatsje. We zijn heel hecht en het is erg gezellig. Dat komt mede door onze vele vrijwilligers, zonder hen zijn we echt nergens", meent de trainster.
"Trainingen geven is leuk, maar zelf vind ik ook het contact met de ouders, de verschillende instanties en de andere clubs heel erg leuk", besluit Scholten.