
Toon Hendriks en Edith Starrevelt bij de foto-expositie over 30 edities straattheaterfestival Buitengewoon in 't Brewinc. Foto: Roel Kleinpenning
foto Roel KleinpenningFestival Buitengewoon beleeft jubileumeditie
CultuurDOETINCHEM - Op zaterdag 12 juli verandert het centrum van Doetinchem opnieuw in één groot openluchttheater tijdens het jaarlijkse straattheaterfestival Buitengewoon. Dit jaar viert het festival zijn 30e editie, een jubileum dus. Dat belooft een bijzondere dag te worden, vol verrassingen, magie, humor en spektakel. Vanwege deze jubileumeditie is er ook een mooie en memorabele foto-expositie in de bibliotheek te bezoeken. “Zonder vrijwilligers kan dit festival niet plaatsvinden.”
Door Hans Hissink
Met steun van de gemeente Doetinchem, lokale ondernemers, vrijwilligers én het trouwe publiek, is Buitengewoon inmiddels al drie decennia een vaste waarde in de zomer. De organisatie is trots dat Doetinchem voor de 30e keer een podium biedt aan theatermakers van over de hele wereld.
Het festival begon in de jaren negentig als een kleinschalig cultureel initiatief, opgezet door Hans-Peter Helder. Inmiddels is het uitgegroeid tot een geliefd jaarlijks hoogtepunt in de Achterhoek dat door mensen uit het hele land bezocht wordt. In 2018 werd de 25e editie gevierd. Dat was meteen de laatste meerdaagse versie. Gelukkig was de editie van vorig jaar een groot succes ondanks dat het festival ‘maar’ één dag duurde. Dat gaf organisatie en vrijwilligers weer nieuwe energie en hoop voor een mooie en volle jubileumeditie dit jaar. “We vinden dat we beter één dag een goed festival kunnen neerzetten dan meerdere dagen een soort van half festival. Een meerdaags festival vraagt ook veel meer van de vrijwilligers,” legt Edith Starrevelt uit. Zij is inmiddels drie jaar voorzitter van festival Buitengewoon en is blij en trots op wat er deze editie te zien is in het centrum van Doetinchem. “Er zijn acht locaties waar voorstellingen te zien zijn en bezoekers kunnen nietsvermoedend drie loopacts tegenkomen. Het is een leuke mix van alle facetten die het straattheater te bieden heeft.”
Vrijwilligers
De voorbereiding voor dit 30e festival Buitengewoon is al begonnen direct na de editie van vorig jaar. “We zijn afhankelijk van subsidies en kunnen niet zomaar alle acts naar Doetinchem halen. Programmeur Frens te Kiefte is het wederom gelukt om een aantal fantastische acts te strikken. Daar zijn we er niet mee, want al die acts hebben hun eigen technische eisen en alles moet veilig gebeuren uiteraard. Gelukkig hebben we de beschikking over een groep van rond de 50 vrijwilligers. Die ben ik heel dankbaar. Zonder hen kan dit festival niet plaatsvinden,” legt Edith uit.
Een aantal acts die tijdens festival Buitengewoon te bewonderen zijn, waren ook te zien bij het STRTFSTVL Showcase bij de DRU in Ulft. “Mooi dat we elkaar op deze manier regionaal versterken,” laat Edith weten.
Foto-expositie
Vanwege het jubileum is er ook een foto-expositie te bewonderen. Rond de 100 foto’s zijn te zien op 34 panelen op de eerste verdieping van ‘t Brewinc. Vooral Toon Hendriks heeft hiervoor de foto’s aangeleverd. “Vanaf het begin maak ik al foto’s van het festival. Er zijn dus foto’s genoeg om uit te putten. Bij de 20e editie heb ik ook voor foto’s gezorgd voor de expositie die destijds bij Ruimzicht te zien was. Hans-Peter Helder heeft de vormgeving verzorgd en Ron Roebers heeft alle oud-bestuursleden benaderd en hen gevraagd wat zij de mooiste acts vonden en daarbij de juiste foto’s achterhaald. Veel herinneringen komen naar boven als ik de foto’s weer zie,” aldus Toon.
Naast foto’s is bij de expositie een opvallende wereldkaart te zien waarin vlaggetjes geprikt zijn in de landen waar door de jaren heen de acts vandaan kwamen. Ze kwamen en komen echt vanuit de hele wereld naar Doetinchem. Van Iran tot Argentinië, van Australië tot Japan, Canada, Spanje en Finland.
Voor voorzitter Edith Starrevelt is het festival geslaagd als er veel enthousiaste bezoekers komen en alles goed en veilig verloopt. “Daar hebben we met ons allen uiteraard heel veel vertrouwen in. Na afloop zitten we gezellig samen met alle vrijwilligers en zijn we hopelijk weer trots met ons allen dat we dit neergezet hebben.”
Programma
Zaterdag 12 juli barst vanaf 12.30 uur het feest los in het hele centrum. Bezoekers kunnen zich de hele middag laten verrassen door internationale topacts: van acrobatiek en circus tot dans, livemuziek en visuele poëzie. Bekende acts zoals Sweet Home on Wheels, CloseAct, TAC O TAC en Bert & Fred zorgen voor verwondering en een lach. Alle voorstellingen overdag zijn gratis toegankelijk en vinden plaats op verschillende locaties, zoals het Simonsplein, Mark Tennantplantsoen en de Catharinastraat.
Als feestelijke afsluiter is er ’s avonds een speciale voorstelling in de sfeervolle Catharinakerk. Voor slechts 12,50 euro (inclusief drankje bij Simons) kunnen bezoekers genieten van een unieke theaterervaring in een bijzondere setting. Kaarten zijn verkrijgbaar via de website van het festival. Harmonie De Vriendschap speelt een half uur voor aanvang van deze voorstelling. Op de website is ook het complete programma te vinden. De programmafolder is verkrijgbaar bij de infostand bij de kerk op het Simonsplein.
Tijdens openingstijden van ‘t Brewinc aan IJsselkade 13 in Doetinchem is tot en met vrijdag 25 juli de foto-expositie over 30 jaar festival Buitengewoon kosteloos te bezoeken.








