Pieter Derksen. Foto: Ingrid Hendriksen
Pieter Derksen. Foto: Ingrid Hendriksen Foto: Ingrid Hendriksen

De vriendelijke Einzelgänger exposeert postuum

Cultuur

Kunstenaars-duo geëerd met dubbele expositie 

Door Marlous Velthausz

’s-Heerenberg – Op donderdag 16 oktober vindt de opening plaats van de expositie van kunstenaar Pieter Derksen en zijn maatje, schilder WillyPeter Klumpen. Om 15.00 uur wordt deze expo in de Zwarte Molen officieel geopend door wethouder Jeanette Derksen van de gemeente Montferland en Rob Vister, vicevoorzitter van onder meer Heemkundekring Bergh.

Vergeet het beeld van de kluizenaar met de schildersezel op een tochtige zolder. De overleden tekenaar Pieter Derksen (1945-2019) was een vriendelijke Einzelgänger. Pieter was de man van de onverwachte en hartelijke praatjes. De kunstenaar die door zijn wekelijkse rondjes door ’s-Heerenberg en Stokkum meer kennissen verzamelde dan menigeen in een café. “Hij stapte bij veel mensen binnen voor een babbeltje,” herinnert Kees Brok, van Stichting Daglonershuisje, zich. “In mijn ogen was hij de ultieme Einzelgänger, iemand die zijn eigen pad volgde, maar dat pad kruiste met genoeg anderen.” De verhalen over de mens achter de kunst komen nu tot leven in een dubbele expositie: ‘Perspectief op ’s-Heerenberg’.

‘Fantastische kunst’
De Stichting Daglonershuisje, gevormd door Kees Brok en zijn vrouw Hedvig Beunk, beheert de nalatenschap van Derksen en heeft een duidelijke missie. “Pieter had er tijdens zijn leven veel verdriet van dat mensen zich meer focusten op zijn verschijning dan op zijn kunst,” legt Brok uit. “Ze zagen de wat excentrieke man, maar niet de meester van het fijn-realistische tekenen. Met deze derde grote tentoonstelling krijgt zijn werk eindelijk de hoofdrol.” De collectie, die dankzij de familie en Heemkundekring Bergh bij elkaar gehouden kan worden, heeft nu een ‘thuis’ en wordt via een tienjarenplan stap voor stap gepromoot. Brok is stellig: “Zijn kunst is in artistiek opzicht fantastisch.”

De ultieme Einzelgänger, iemand die zijn eigen pad volgde

De monumentale Zwarte Molen, die zonder wieken bovenaan de Zeddamseweg staat, is zelf ook een bezienswaardigheid. De laatste twee weekenden van oktober worden daar de deuren geopend voor het werk van Pieter Derksen en Willy Peter Klumpen.

Volgens Kees Brok slaat de expositie twee vliegen in één klap: “Je bewondert het karakteristieke molengebouw uit 1829 én je kijkt je ogen uit bij de kunstwerken van twee lokale figuren.”

Op de begane grond duik je in Pieters artistieke ontwikkeling van zijn tijd als student tot de onbetwiste tekenaar van haarscherpe stadsgezichten. Met bruiklenen van schilderijen van onder andere zijn zus Josephine en haar man Theo is dit een intieme blik op zijn kunstcarrière. Op de eerste verdieping wacht de binnenstad van ’s-Heerenberg, door Pieters hand gevangen in fascinerende tijdsbeelden. 

Zijn werk krijgt eindelijk de hoofdrol

De vrolijke tegenhanger
Dan is er nog zijn kunstvriend WillyPeter Klumpen. De twee trokken er vaak samen op uit om landschappen en imposante panden vast te leggen. Klumpens schilderijen, die op de tweede verdieping hangen, vormen de perfecte, flamboyante tegenhanger van Pieters nauwkeurige werk.

“Hoewel een deel van Klumpens doeken helaas is beschadigd doorjarenlange slechte bewaring, zijn er nog meer dan genoeg te zien die je ongelooflijk blij maken”, aldus Brok, “Neem alleen al het kleurrijke doek dat we als poster gebruiken. Het is puur intuïtief, een en al pasteltint, maar vooral trefzeker en herkenbaar.”

Klumpens schilderijen vormen de perfecte, flamboyante tegenhanger

De expositie biedt de bezoeker een unieke kans om zich onder te dompelen in het rijke culturele erfgoed van ’s-Heerenberg en vooral de ware aard van Pieter Derksen te ontdekken. De openingstijden van de expo zijn op 18, 19, 25 en 26 oktober 2025 van 13.00 tot 16.00 uur in de Zwarte Molen in ’s-Heerenberg. De entree is 2 euro per persoon en kinderen tot 12 jaar betalen niets. Gezien de molen geen lift heeft, is er ook gedacht aan bezoekers die moeilijk ter been zijn. Zij kunnen het werk op de verdiepingen gemakkelijk digitaal volgen op de begane grond. Komt u alleen? Geen probleem. Kruis het pad met anderen en maak een babbeltje zoals Pieter dat gedaan zou hebben.

Advertenties doorgeplaatst vanuit de krant