De start van de triathlon in Didam bij een van de vorige edities.

De start van de triathlon in Didam bij een van de vorige edities. 

Foto: Organisatie triathlon Didam

Triathlon Didam is terug van weggeweest

Sport

DIDAM - De Nevelhorst in Didam is zondag 8 september het decor van de 28ste triathlon van Didam. Na vier jaar afwezigheid keert het evenement terug op de kalender, tot opluchting van Albert Lenting. Hij is een van de grondleggers van de triathlon in Didam én van triatlonvereniging Triathliem, een club van waaruit de stichting is ontstaan die de triathlon organiseert.

Door Remko Alberink

Er is heel veel anders dit jaar in vergelijking met 2019, toen de triathlon voor het laatst in Didam gehouden werd. “Maar het belangrijkste is dat we weer een triathlon hebben, dat moet ook wel als je als triathlonvereniging in Didam gehuisvest bent”, stelt Albert Lenting (67) van het organisatiecomité.
De corona-periode was de directe aanleiding dat het evenement niet meer op de kalender stond. Lenting: “Daarna viel het bestuur van de organiserende stichting namelijk uiteen. De nieuwe voorzitter had vervolgens wél ervaring met het organiseren van evenementen, maar minder met triathlon. In april van dit jaar hebben Triathliem en de stichting de handschoen samen opgepakt, met als resultaat dat zondag de triathlon wordt gehouden.”
Dat ging niet zonder slag of stoot, erkent Lenting. “We hebben na april best nog wat moeite gehad, maar op een gegeven moment ging het volle kracht vooruit. We willen weer terug naar de tijd van toen, maar dat kost tijd.”

Juli
Was voorheen een zondag in juli het domein van de zwemmers, fietsers en lopers, nu is het dus september. “Grootste verschil is dat we daardoor niet op de accommodatie van DVC’26 terecht kunnen”, schetst Lenting. “Het voetbalseizoen is immers al op gang. Heel erg jammer, want daar hadden we mooi de ruimte. Nu zijn start en finish aan de andere kant van de Nevelhorst. Onze oorspronkelijke datum was al door een andere organisatie ingenomen, reden dat wij ons evenement nu maar aan het eind van het seizoen houden.”
Een nieuwe locatie en de voorzichtigheid van ‘een nieuw begin’ zorgen ervoor dat de organisatie slechts een beperkt aantal deelnemers verwelkomt. “We willen bescheiden beginnen, en veiligheid is onze absolute prioriteit. Er staan dan ook geen echte toppers aan de start zoals vroeger toen onder meer Rob Barel en Eimert Venderbosch hier wonnen.”

Doorstart
Dat er zondag ‘maar’ 130 mensen het water in gaan voor de kwart en achtste triathlon deert Lenting in het geheel niet. “Dat de triathlon een definitieve doorstart heeft gemaakt, vind ik het belangrijkste.”
Het belang van een ‘eigen’ triathlon moet niet worden onderschat, meent Lenting. “Het zorgt voor een stuk extra exposure en ook voor de aanwas van leden van de vereniging is zo’n evenement belangrijk. We zijn een club met 90 leden. Dat waren er nog niet zo lang geleden 130.”
De mede-oprichter van de vereniging wijst de sluiting van zwembad De Hoevert in Didam als een van de oorzaken van het dalende ledenaantal aan. “Dat heeft absoluut leden gekost. Daardoor moesten leden verder weg voor de zwemtrainingen. Westervoort gaat nu ook dicht. In Wehl kunnen we op mooie tijden trainen, maar bijvoorbeeld in Doesburg kunnen we alleen nog op incourante tijden terecht. Het is een geweldig bad, maar je kunt ‘s avonds van 22.00 tot 23.00 uur echter geen zware training doen, dan slaap je de eerste uren daarna echt niet hoor.”
Het parcours van het lopen en fietsen zijn door de wijziging van start- en finishplaats iets veranderd. “Dat kon niet anders, we starten hier nu op de parkeerplaats aan de andere kant van het baggergat, zoals we dat hier noemen.”
Met tientallen jaren ervaring weet Lenting als geen ander wat de mooie punten zijn om een triatlon te bekijken. “Dat zijn absoluut de wisselzones, als de mensen uit het water komen en op zoek gaan naar hun fiets of als ze eindigen bij het fietsen en moeten gaan lopen.”
Hij heeft ook wel wat adviezen voor hen die voor het eerst meedoen. “Om te beginnen, geniet ervan. En daarnaast zorg dat je je spulletjes goed bij elkaar hebt. Het is ook een advies om het laatste kilometer van het fietsen even rustiger aan te doen. Het helpt bij het wisselen en het begin van het lopen, dat is een heel moeilijke overgang. Je zou het niet zeggen, maar die overgangen kun je ook trainen hoor. En vergeet daarnaast niet om genoeg te drinken. Dat is belangrijker dan eten.”

Afstand
Voor de goede orde, een kwart triathlon bestaat uit 1 kilometer zwemmen, 40 kilometer fietsen en 10 kilometer hardlopen. ,,Een verzameling duursporten, dat is hartstikke mooi”, stelt Lenting die zijn liefde voor de sport niet kan verbergen. “Maar bij Triathliem doen we veel meer. Zo gaat er in de winter een grote groep schaatsen. Dat doen we ook.”
Zelf heeft hij in zijn lange carrière aan vele halve-, kwart- en achtste triathlons meegedaan. “Nu niet meer, door mijn knieën kan ik niet langer goed lopen. Mijn snelste tijd was vervolgens mij 4 uur en 25 minuten over een halve triatlon gedaan, maar ik was geen hoogvlieger hoor. De hele afstand heb ik nooit officieel in wedstrijdverband gedaan.”
Nu ‘zijn’ Didam weer op de kaart staat, kan Lenting opgelucht adem halen. “Na afloop gaan we goed evalueren en dan weer vooruit”, geeft de Didammer aan. Zonder het expliciet uit te spreken geeft Lenting aan best een beetje trots te zijn op het feit dat Didam weer op de kalender staat.

Programma triathlon van Didam 8 september bij De Nevelhorst: 10.00 uur Start kwart triathlon (individueel en teams); 10.30 uur start achtste triathlon (individueel en teams).

Advertenties doorgeplaatst vanuit de krant